Здавалося б, що складного у заточуванні леза? Але, як показує практика, навіть із простим, на перший погляд, завданням можна нарубати дров... точніше, завалити заточування. Багато хто впевнений, що розуміє, як правильно точити ножі, поки не стикаються з проблемою віч-на-віч. В результаті процес, що здавався примітивним, перетворюється на драматичне випробування для нервової системи.
Звучить знайомо? У цій статті ми розберемо 5 поширених помилок під час обслуговування ножів і, найголовніше, розповімо, як їх уникнути за допомогою інструментів для заточування від американського бренду Work Sharp.
5 найбільших помилок при заточуванні ножів і як їх уникнути за допомогою Work Sharp
Попри різноманітність ножів, всі вони потребують однаково ретельного догляду, який, крім своєчасного очищення конструкцій, включає регулярну підтримку гостроти леза.
Чому заточка ножа є такою важливою?
- Гострий ніж значно безпечніший в експлуатації, оскільки вимагає менше зусиль під час різання та, як наслідок, виключає ймовірність того, що лезо випадково зіслизне.
- Тупий ніж втрачає функціональність, збільшуючи час і складність виконання завдання.
Перевірити, що прийшов час обробляти ніж, легко. Якщо клинок не прорізає м'які продукти, як помідор або хліб, або застряє в щільних матеріалах, це означає, що вам треба шукати точило.
Однак, не всі власники ножів знають, як правильно підійти до процесу обробки різальної кромки, допускаючи низку помилок, через які клинок псується ще більше та поступово перетворюється на непотрібний шматок металу. Щоб подібне не сталося з вашим інструментом, проаналізуємо 5 найчастіших помилок під час догляду за ножами.
Помилка №1. Вибір неправильного інструменту для заточування
Ніж подібно до музичного інструменту, який вимагає правильного підходу для ідеального виконання своєї функції. Уявіть, що ви вирішили налаштувати піаніно за допомогою молотка — так, це теж інструмент, але він точно не підходить для тонкої роботи. З ножами так само: щоб повернути лезу гостроту, важливо підібрати підхожий інструмент для обробки.
Абразиви бувають 3 типів:
- Природні — класика у світі точильних аксесуарів, до якої належить японський водний камінь. Матеріал підходить для делікатного заточування на фініші, коли потрібно підправити край без агресивного зняття металу. У більшості випадків камінь потребує попереднього змочування.
- Синтетичні — крок у бік сучасних технологій. Абразиви виготовляються з оксиду алюмінію, карбіду кремнію та інших матеріалів, які є доволі дешевими, але не такими довговічними, як інші аналоги. Проте, ці абразиви досить універсальні у роботі, оскільки підходять для більшості сталей.
- Алмазні — «важка артилерія» серед абразивів. Висока твердість забезпечує якісну обробку навіть надзагартованих марок сталі, швидко формуючи потрібний кут та повертаючи лезу гостроту. Абразив не засмічується металевою стружкою і не боїться навантажень, але може знімати занадто товстий шар сталі з клинка у разі неправильної обробки, тому вимагає ретельного контролю під час використання.
При виборі інструменту для гостріння враховуйте тип наявного клинка та ваш досвід. Наприклад, крихкі керамічні ножі слід точити за допомогою алмазу з дрібним зерном і правити мусатом (альтернатива — механічне точило для ножа, як Work Sharp WSEDCPVP, яке позбавить вас необхідності самостійно витримувати потрібний кут).
Для обробки кишенькових ножів потрібне точило з кількома типами абразиву різної зернистості: для основного та фінішного етапів. Якщо потрібно загострити ножиці, необхідна точилка з окремим пазом спеціально для ножиць.
Також перевіряйте, з якими типами лез сумісне точило. Одні моделі підтримують заточування клинків і з прямою, і з серейторною кромками, інші сумісні лише з прямим лезом.
Помилка №2. Невірний вибір кута заточування
Якщо не витримується правильний кут під час обробки, лезо втрачає свою ефективність, і згодом відновити кромку можна лише шляхом повторного зняття товстого шару металу. Перед обробкою потрібно обов'язково уточнити, який кут має ваш ніж. Цю інформацію можна дізнатися у менеджера магазину, де купувався інструмент.
Які кути заточування існують?
- Для кухонного ножа — 15-20°;
- Складані ножі EDC, для туризму та риболовлі — 20-25°;
- Мисливські ножі — 30°.
Для недосвідченого користувача правильна заточка ножа із самостійним виставленням кута може бути складним завданням. Це як намагатися намалювати ідеально рівну лінію без лінійки. Бренд Work Sharp пропонує зручне рішення: точила з вбудованими напрямними (зазвичай під кутом 20-25°), а також настільні верстати з налаштуванням кута з кроком в 1°.
Якщо ви зовсім не хочете морочитися з ручною обробкою, завжди можна вибрати електричну або механічну точилку з пазами, в яких клинок заточується відразу з двох боків під фіксованим кутом.
Помилка №3. Ігнорування поетапного заточування
Щоб ніж був по-справжньому гострим, слід дотримуватися поетапного процесу обробки, що складається з 4 кроків:
- Чорнове заточування. Початковий етап актуальний у разі, коли затуплення ножа досягло максимального рівня. Для грубої обробки використовуються абразиви з великою зернистістю, зазвичай до 200 грит, які відновлюють форму леза та усувають великі пошкодження у вигляді сколів.
- Основне заточування. Здійснюється за допомогою абразивів зернистістю 200-800 грит. На цьому етапі формується різальна кромка.
- Виправлення та доведення. Перехідний етап між основною обробкою та поліруванням, який необхідний для усунення невеликих задирок і вирівнювання леза. Вимагає наявності керамічних абразивів з дрібним зерном.
- Полірування. Тут зазвичай використовується шкіряний ремінець із нанесеною на нього полірувальною пастою. Цей етап важливий для досягнення ідеальної гостроти та гладкості леза, а також для повернення клинку дзеркального блиску.
Слід розуміти, що для кожного етапу потрібен окремий абразив. Перед тим, як заточити ніж точилкою, оцініть ступінь затупленості клинка. Дуже грубий камінь на фінальній стадії може зіпсувати всю роботу, а надто дрібний на першому етапі зробить процес заточування нескінченно довгим.
Помилка №4. Занадто сильний або слабкий тиск під час заточування
Як у будь-яких точних роботах, під час заточування важливо шукати «золоту середину».
- Занадто сильне натискання. Коли ми заточуємо ніж із надмірним зусиллям, здається, що процес піде швидше, адже метал знімається активніше. Насправді сильне натискання призводить до пошкодження кромки, появи задирок і подряпин, а також перегрівання клинка з подальшим стрімким стоншенням.
- Недостатнє натискання. У цьому випадку ризик пошкодити ніж менше, але результат буде далекий від ідеалу. При слабкому натисканні абразив не виконує поставлене завдання, і процес сильно затягується — ви будете нескінченно водити ножем по точилу, але лезо так і залишиться тупим.
Як заточити ніж правильно? Ідеальне натискання — це помірне, контрольоване зусилля. Потрібно відчувати, як абразив плавно знімає метал, і не намагатися прискорити процес шляхом застосування додаткової фізичної сили. Гарна новина полягає в тому, що точила Work Sharp допомагають уникнути цієї помилки. Наприклад, електричні моделі автоматично регулюють зусилля без необхідності контролю з вашого боку. У випадку ж із ручним заточуванням — це справа практики.
Помилка №5. Відмова від використання мусату
Мусат або хонінгувальний стрижень — один з найнедоцінених інструментів, призначених для догляду за ножами. Багато хто вважає, що для підтримки гостроти клинків достатньо заточування, але не враховують, що часта обробка призводить до поступового стоншення леза. Продовжити «життя» ножа може мусат, який дозволяє рідше вдаватися до грубих методів догляду.
Як працює мусат? Під час різання лезо поступово деформується: мікроскопічні частинки різальної кромки загинаються та ніж починає різати гірше. Мусат виправляє цю проблему, вирівнюючи лезо та повертаючи йому колишню форму, не знімаючи при цьому метал з леза, як це робить абразивний камінь.
Регулярне використання мусату дозволяє суттєво скоротити частоту основного заточування. У середньому ножі вимагають заточування 2-3 рази на рік, якщо між основною обробкою регулярно правити їх мусатом.