Точило для ножів – найважливіший аксесуар на домашній та професійній кухні, від якого залежить не тільки зручність приготування страв, але й безпека людини. Розібратися з правилами використання точилки не так складно – для цього достатньо дотримуватися інструкцій або ознайомитися з нашим оглядом. Але догляд за точилкою Work Sharp здатний ввести новачка в ступор через велику кількість точильних аксесуарів – від простих абразивних каменів до електричних точилок. На щастя, це відносно простий процес, який потребує мінімальної практики.
Ми розповімо про основні етапи чищення будь-якого точила для ножів американського бренду, щоб вона служила ефективно і якомога довше.
Зміст
Чищення електричної точилки
Незважаючи на складність конструкції, електричний пристрій має найпростіший підхід до очищення, який виробник детально описує в інструкції користувача. Догляд рекомендується проводити після кожного використання.
- Переконайтеся, що пристрій вимкнено, а вилка вийнята з розетки.
- Протріть поверхню корпусу чистою, злегка вологою ганчіркою.
- Дрібну металеву стружку всередині корпусу можна видалити за допомогою пилососа.
Для чищення абразивного ременя необхідно попередньо розібрати корпус приладу, зняти компактний ремінь і протерти вологою ганчіркою, щоб видалити дрібні забруднення. Після висихання ремень можна надіти назад.
Заборонено занурювати аксесуар у воду та чистити за допомогою агресивних миючих засобів – навіть маленька крапля рідини здатна запустити корозійні процеси на металі та стати причиною виходу точила з ладу.
Догляд за алмазним та керамічним каменем
1. Розм’якшення бруду
Під час заточування ножа металева стружка забивається у пористу структуру абразиву, знижуючи його ефективність. Професіонали рекомендують два способа очищення механічних точил:
- Якщо це ручна модель точилки, як Work Sharp Benchtop, то видалити забруднення з абразивної поверхні можна за допомогою хонінгувального масла. Потрібно нанести пару крапель на камінь, розподілити їх по всій поверхні та акуратно втерти, щоб засіб увібрався в кожен мікроскопічний отвір. Зачекайте 2-5 хвилин, щоб масляна обробка просочила і розм'якшила забруднення.
- Немає хонінгувальної олії? Є більш проста та бюджетна альтернатива – засіб для миття посуду, який присутній на кожній кухні. Змочіть точильне каміння теплою водою і нанесіть мильну рідину на його поверхню. Зачекайте 2 хвилини, доки все сміття не розмокне і не вийде на поверхню. Під кінець ретельно видаліть забруднення та миючий засіб з абразиву.
Майте на увазі! Існує високий ризик виникнення іржі на точилі, якщо на абразиві збереглися залишки металевої стружки та краплі води. Ми рекомендуємо здійснювати кілька повторних циклів видалення забруднень та миючого засобу, аби переконатися, що вся стружка та хімія видалені на 100%.
2. Видалення металевої стружки
Коли сміття розм'якшене, його необхідно видалити з пористої поверхні точилки. З цією метою можна застосовувати різні інструменти:
- Губка для миття посуду або м'яка зубна щітка відмінно справляються з видаленням забруднень, що в'їлися в дрібні отвори. Акуратно потріть аксесуаром поверхню точилки для ножів протягом декількох хвилин. У процесі видаляйте стружку за допомогою чистої ганчірки або паперового рушника для більшої ефективності.
- Меламінова губка – універсальний засіб для чищення стін, побутових приладів та сантехніки, але не всі знають, що він також ефективний у догляді за точильним камінням. Губка виготовлена з абразивної піни з гнучкою і одночасно твердою поверхнею, яку можна порівняти зі склом, тому швидко видаляє навіть затверділий бруд. Трохи зволожте губку та обережно потріть поверхню абразиву, періодично витираючи камінь рушником.
- Скребок – альтернатива звичайним губкам для миття посуду, що очищає товсті шари сталевої стружки. У догляді за точилкою рекомендується застосовувати скребки з піни або тканини, оскільки металеві вироби можуть пошкодити пористу структуру абразиву. Крім того неметалеві скребки можна прати і використовувати повторно необмежену кількість разів.
3. Сушіння абразиву
Після усунення пилу, стружки та інших забруднень переконайтеся, що на камені не залишилося води та миючого засобу (якщо він використовувався). Краплі рідини видаляються безворсовою тканиною або паперовим рушником.
Під кінеці на поверхні каменю можна помітити залишки олії чи вологи. Не хвилюйтеся: вони швидко зникнуть і не завдадуть шкоди матеріалу. Однак перед повторним використанням точилки переконайтеся, що вода повністю висохла. За кімнатної температури для цього достатньо 2-4 години, але в ідеалі краще залишити аксесуар сушитися на ніч.
Обслуговування хонінгувального стрижня
Процес чищення мусату є ідентичним догляду за звичайними абразивними брусками і проходить у три етапи:
- Пом'якшення забруднень за допомогою хонінгувальної олії або засобу для миття посуду.
- Видалення стружки губкою для миття посуду або неметалевим скребком.
- Усунення вологи сухою ганчіркою або паперовим рушником.
Оскільки мусати оснащені тонкими стрижнями (незалежно від матеріалу: алмаз або кераміка), під час чищення не рекомендується інтенсивно тиснути на аксесуар, щоб уникнути утворення тріщин.
Як впливає чищення на абразив?
Деякі користувачі побоюються, що часте очищення та експлуатація абразивних ременів та каміння негативно позначиться на структурі матеріалу та знизить його ефективність. Поспішаємо вас завірити: механічне та електричне точило для ножів не зношуються, якщо дотримуватися правил догляду та зберігати пристрої в сухому місці.
Очищайте аксесуари щоразу після використання: так можна уникнути накопичення забруднень на абразиві, яке згодом ускладнює догляд. Єдиний нюанс – крихкість керамічних абразивів. Якщо ви маєте такий аксесуар, підходьте до його очищення з особливою обережністю, щоб не пошкодити матеріал.
Підіб'ємо підсумки
Догляд за точилкою для ножів – важливе завдання, з яким час від часу стикається кожен, хто любить кулінарні експерименти. Підтримка електричних приладів та механічних аксесуарів у чистоті дозволяє максимально ефективно заточити лезо, щоб готування їжі приносило лише задоволення.
Детальніше дізнатися про асортимент американського бренду, правила використання та догляду за точилками можна в онлайн-магазині Work Sharp Україна – представника найбільшого виробника інструментів для заточування ножів на світовому ринку.